Anasyafa Hakkımızda Genel Bilgiler Klinik İletişim  
 
Nefes Teknikleri - Mustafa Kartal
Ortopedik Rehabilitasyon
Spor Yaralanmaları
Romatizmal Hastalıklar
Bel Boyun Hastalıkları
Skolyoz Rehabilitasyonu
 

E-mail adresiniz
Şifreniz
 
 

Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/625ftr.com/httpdocs/header.php on line 2
 

Notice: Undefined index: p in /var/www/vhosts/625ftr.com/httpdocs/header.php on line 14
Dynamic Drive DHTML Scripts- Featured Content Slider v2.4
 

,

Şok dalga tedavisi (ESWT) nedir?

ESWT kısaca şok dalga tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlıklı bir aplikatör vasıtasıyla vücudun istenilen bölgesine odaklanmasına dayanan girişimsel olmayan yeni bir tedavi şeklidir. Elektro-hidrolik enerji ilkesine dayanan yüksek basınç ve enerjiyi çok kısa süre içerisinde uygulama olanağını sağlayarak bir kaç seansda başarılı tedavi olanağı sunmaktadır.

ESWT nasıl uygulanır?

ESWT yumuşak doku tedavi seanslarında uygulama süresi yaklaşık 25- 30 dakikadır. Genellikle 3 seans yapılmaktadır, 4-6 hafta içerisinde hastaların ağrı şikayetleri ortadan kalkmaktadır.


ESWT süresi ve sıklığı ne olmalıdır?

Uygulanan şok sayısı, frekans ve enerji seviyesine göre seans süreleri farklılık gösterir. Ortalama bir seans 5-20 dakika arasında sürerken, 3-5 gün arayla yapılan toplam 3 seans sonrasında yüksek oranda iyilik hali olup hastaların yaşam kalitesi artar.

Yan etkileri var mıdır?
ESWT ciltte oluşan hafif kızarıklık ve şişlik dışında önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hastalar tedavi seanslarından sonra günlük işlerine devam edebilirler.

Hangi hastalıklar ESWT ile tedavi edilebilir?

En sık ESWT uygulanan hastalıklar;

1- Epin calcanei (topuk dikeni )
Uzun süre ayakta kalanlarda, osteoartrozlu hastalarda, bazı romatizmal hastalıklarda, gebelerde, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve uzun süreli yürüyüş yapanlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Topukta basmakla ve özellikle sabah ilk hareket sırasında artan ağrı mevcuttur.

2 - Lateral ve medial epikondilit (tenisçi ve golfçü dirseği )
El bileğinin aşırı kullanımı sonucu dirsek dış ve iç yanında ağrı oluşur.

3 - Kalsifik omuz tendiniti ( kalsifiye omuz ağrısı)
Genellikle orta yaşlarda sık görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen, omuz çevresindeki tendonlardan herhangi birine kalsiyum depozitlerinin birikmesi ile oluşan yangı nedeni ile omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır.

Diğer uygulama alanları ise; omuzun sıkışma sendromu, kaslardaki ağrılı tetik noktalar, kronik tendon yapışma yeri zorlanmaları ve kaynaması gecikmiş kırıklardır.

ESWT’ nin uygulanmadığı alanlar:

Hamilelerde, kanserli hastalarda ve kalp pili bulunan hastalarda uygulanmaz. Henüz gelişimini tamamlamamış kemiklerde, baş, boyun ve sinirlere yakın bölgelerde uygulanmaz.

ESWT ağrısızdır, anestezi gerekmez, uygulaması kolaydır, hasta ayaktan tedavi olur, hızlı ve olumlu sonuç alınır. Hasta için ulaşılabilir olmakla birlikte ekonomik bir tedavi yöntemidir. Uygulama sonrası çoğu hastada ilk haftadan itibaren iyileşme başlar. Şok tedavi uygulamasında amaç geçici olarak ağrının giderilmesi değil hastanın kalıcı ve kesin tedavisinin yapılmasıdır.
ESWT topuk dikeninde % 85, tenisçi ve golfçü dirseğinde %70 ve omuz kireçlenmelerinde %80 başarı oranına sahiptir.

Doç. Dr. Emel Ekşioğlu

 

denn

6.25 Fizyoterapi – Rehabilitasyon ve Spor Sakatlıkları Merkezi  deneyimli medikal kadrosu ile 1991 yılınadan beridir hizmet vermektedir.